کامپاگن بمباران سوریه حماه جیش النصر حمله

کامپاگن: بمباران سوریه حماه جیش النصر حمله تروریست های تکفیری داعش موشک

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری عادل فردوسی‌پور سیاست کجاست؟

بعد از احراز صلاحیت نامزدها و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر صداوسیمای جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران برگزاری مناظره های انتخاباتی بین کاندید

عادل فردوسی‌پور سیاست کجاست؟

عادل فردوسی پور سیاست کجاست؟

عبارات مهم : ایران

بعد از احراز صلاحیت نامزدها و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر صداوسیمای جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران برگزاری مناظره های انتخاباتی بین کاندیداها را از سر گرفته هست. این جهت سومین دوره پیاپی است که چنین برنامه ای در کنداکتور تلویزیون گنجانده می شود؛ گو اینکه این بار تصمیم اولیه مسوولان جهت پخش ضبطی و غیرزنده مناظره ها انتقادات زیادی را به دنبال آورد و بعد از آن پخش مستقیم این برنامه در دستور کار قرار گرفت. تا اینجای کار دو نوبت از سه مناظره برگزار شده است و نوبت سوم نیز جمعه هفته جاری روی آنتن خواهد رفت.

عادل فردوسی‌پور سیاست کجاست؟

پمطابق انتظار، برگزاری مناظره ها با استقبال چشمگیر و گسترده مردم و رسانه ها همراه شده است هست. گذشته از بیننده ها و شنونده های چند ده میلیونی که با وسواس کامل لحظه به لحظه مناظرات را رصد می کنند، هماورد نظری نامزدهای کرسی ریاست جمهوری موردتوجه خاص وسایل ارتباط جمعی هم است و باعث می شود خوراک خبری و تحلیلی بسیار مناسبی در اختیار آنها قرار بگیرد. به این ترتیب در آخر هر دور مناظره، ده ها سایت و روزنامه به ارزیابی پرسشها مطرح شده است می پردازند و مو را از ماست بیرون می کشند؛ فرآیندی که اگرچه ممکن است بعضا به سوگیری های جناحی و گروهی آغشته باشد و از مدار انصاف خارج شود، ولی در مجموع به براق شدن فضای کشور در ابعاد متفاوت سیاسی و اجتماعی کمک می کند. با این اوصاف پرسش کلیدی این است که آیا برگزاری چنین جلساتی را به هر چهار سال یک بار محدود می کنند و چطور از تمام ظرفیت های این وقت مهم جهت کشف حقیقت و رونمایی از پرسشها و معضلات جدی مردم استفاده نمی شود؟

اگرچه برگزاری مناظرات انتخاباتی در تلویزیون کشور عزیزمان ایران از کشورهای غربی الگوبرداری شده، ولی حداقل در حوزه فوتبال کشور عزیزمان ایران ما از چیزی حدود دو دهه پیش برنامه ای مشابه داشتیم که از قضا در تمام طول این سال ها با استقبال و اعتماد خارق العاده مردم مواجه بوده هست. از روزی که عادل فردوسی پور برنامه نود را راه اندازی کرد، هدفش را چیزی فراتر از بررسی اوت و کرنر و پنالتی یا بازتاب حواشی مسابقه های قرار داد. او به دل پشت پرده ها و سیاهی های فوتبال کشور عزیزمان ایران زد و تلاش کرد تا هرکجا که ممکن هست، پرده از روی خورشید حقیقت بردارد. شاید در دوران معاصر فعالیت صداوسیما، این نخستین بار بود که چنین برنامه ای در آن تولید می شد.

بعد از احراز صلاحیت نامزدها و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر صداوسیمای جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران برگزاری مناظره های انتخاباتی بین کاندید

همین مساله هم همزمان با زیاد کردن جذابیت و جلب مخاطبان حداکثری، باعث ایجاد مقاومت های اولیه شده است بود. خیلی ها می گفتند برنامه نود حرمت ها را از بین می برد، مرزهای اخلاقی را می شکند و فوتبال کشور عزیزمان ایران را نابود می کند. در عمل ولی نتیجه کاملا برعکس شد. از زمانی که مردم به این سطح از شفافیت خو کردند، نود بیشترین سوددهی و ثمربخشی را پیدا کرد. از آن به بعد «مطالبه گری» به خصوصیات هواداران فوتبال در کشور عزیزمان ایران افزوده شد. آنها دیگر از همه جواب می درخواست کردند و جهت ارزش قابل قبول نبود که مدیر یا مسوولی از حضور در این برنامه طفره برود و ابهامی را بی جواب باقی بگذارد.

از همان وقت که نود بین مردم گل کرد، این پرسش هم به وجود آمد که چه زمانی نوبت به تولید برنامه ای مشابه در سایر حوزه ها مثل فرهنگ و اقتصاد و سیاست خواهد رسید؟ در مورد «نود سیاسی» ولی هر لحظه تردیدهای جدی وجود داشت. شاید تلویزیون آشکارا از باز کردن تریبون به روی نمایندگان عقاید و سلایق متفاوت هراس داشت و هر آنچه در این زمینه انجام داد، تنها مشتمل بر به بازی گرفتن طیف سیاسی نزدیک به خودش بود. با این وجود در این هشت سال اخیر به خوبی فهمیدیم عنوان آن قدر هم که دوستان تصور می کنند دلواپس کننده نیست.

در این سه سلسله مناظراتی که از سال88 تاکنون برگزار شده، اشخاص آشنا شده است گوناگون با تفکرات متفاوت روبه روی هم قرار گرفته اند و تندترین نظر های ممکن را به زبان آورده اند، بی آنکه اتفاقی جهت کشور بیفتد و خطری جامعه را ترساندن کند. تازه با برگزاری این دست مناظرات بوده که سیما تا حدی به شعار قدیمی «دانستن حق مردم است» نزدیک شده، بی آنکه مشکلی به وجود بیاید و این قسم برنامه ها تهدیدی جهت کشور عزیزمان ایران محسوب شود. حالا ولی شاید وقت آن رسیده باشد که تولید این قبیل برنامه ها به شکل جدی تر و گسترده تری در دستور کار تلویزیون کشور عزیزمان ایران قرار بگیرد.

عادل فردوسی‌پور سیاست کجاست؟

واقعا چه اصراری است که باب مناظره فقط در آستانه انتخابات ریاست جمهوری باز شود؟ آیا همه حرف های ناگفته و پرسش ها چهار سال تلمبار شود تا فقط ظرف سه روز در تایم های بریده بریده چند دقیقه ای و عمدتا به صورت شتاب زده به زبان بیاید؟ هنگامی که مناظره هر چهار سال یک بار و در چنین جلسات کوتاهی باشد، طبعا حاضران در آن قادر نخواهند بود نظر های ارزش را به صورت کامل و دقیق بیان کنند و وقت نقد را هم در اختیار دیگران قرار بدهند.

در چنین فضایی، ده ها پرسش بی جواب در ذهن ها باقی می ماند و ممکن است ادعاهای خلاف واقع فراوانی مطرح شود، بی آنکه زمانی جهت روشن شدن آنها وجود داشته باشد. به علاوه در شکل موجود از مناظره ها، هر لحظه نامزدها در مظان اتهام هستند که جهت خوشایند مردم حرف می زنند و نشانه ارزش جمع کردن رای هست، در حالی که اگر چنین مناظراتی به طور مرتب و در فواصل چند ماهه بین مسوولان و منتقدان سرشانس آنها و حتی نامزدهای شکست خورده در انتخابات قبلی برگزار شود، طبعا فضای کلی کشور روشن تر می شود و مردم از قدرت بیشتری جهت تشخیص سره از ناسره برخوردار خواهند شد.

بعد از احراز صلاحیت نامزدها و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر صداوسیمای جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران برگزاری مناظره های انتخاباتی بین کاندید

برگزاری مناظره های تلویزیونی در آستانه انتخابات، تا حدود زیادی شبیه به روزهای اوج برنامه نود در شروع راه هست. با این همه اما، هنوز این دست مناظرات یک تفاوت فاحش با نود دارد؛ آنجا که غیبت یک مجری جسور، دانا و مورد اعتماد به شدت حس می شود، یکی شبیه عادل فردوسی پور که بدون واهمه مدعوین را به طور مساوی و عادلانه به چالش بکشد و هر کجا حس کرد مطلبی به شدت خلاف منطق و عقلانیت مطرح شده، از سر ناچاری بگویدکه: «سرم را به میز می کوبم!» با مجری هایی که همچنان تنها نقش وقت سنج و دستگاه نوبت شمار را بازی می کنند، مناظرات تلویزیونی هنوز چیز زیادی کم دارند!

عادل فردوسی‌پور سیاست کجاست؟

اخبار ورزشی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | برنامه | فوتبال | برگزاری | انتخابات | تلویزیون | تلویزیون | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs